Poczucie własnej wartości stanowi podstawową ludzka potrzebę.
Można oddawać przed sobą, że nas to nie obchodzi, uciekać od tematu w telewizję, media, używki… ale ono i tak oddziaływuje.
Wysokie poczucie własnej wartości – dodaje nam skrzydeł, pozwala sięgać po więcej, odważać się na nowe, podnosić się z porażek, dążyć do szczęścia.
Niskie – hamuje nas, ni pozwala podejmować śmiałych kroków, zamyka nas w naszych przekonaniach na temat nas i świata, co dodatkowo pogłębia naszą niską samoocenę (nie dowierzanie w pochwały), a także rodzi postawę lęku lub wrogości do innych (bo pewnie chcą mi zaszkodzić, lub wykorzystać).
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – TO INACZEJ JEST TO CZY OCENIAMY SIEBIE „WYSOKO”, CZYLI JAKO OSOBĘ WARTOŚCIOWĄ , CZY TEŻ NISKO, JAKO MAŁO WARTOŚCIOWĄ.
Czyli ma jest to inaczej mówiąc SAMOOCENA.
Bo dotyczy Ciebie, tego jak Ty sama siebie oceniasz.
Samoocena wiąże się z dwiema rzeczami:
• Poczuciem pewności, że dajesz radę, że jesteś w stanie sprostać życiowym wyzwaniom
• Poczuciem, że masz prawo do szczęścia, że jesteś wartościowa, zasługujesz na zaspokojenie swoich potrzeb i pragnień, a także, ze masz prawo cieszyć się z osiągniętych rezultatów, korzystać z owoców twoich wysiłków.
Czyli jak widzisz samoocena jednocześnie wpływa na twoje działania, a one z kolei – przekładają się na twoją samoocenę.
Jest tu takie sprzężenie zwrotne.
Jeśli bowiem ufasz swojemu umysłowi, wierzysz, że prawidłowo ocenia on rzeczywistość, kierujesz się tymi ocenami w swoich wyborach i działaniach. Robisz więc to, co uważasz za słuszne, wartościowe, to co jest w zgodzie z Tobą. Wówczas działasz z energią, z wiarą w sukces, w to, że masz prawo do niego dążyć. I kiedy to robisz – czujesz się wartościowa. A twoje poczucie własnej wartości – rośnie.
Natomiast gdy nie masz tego zaufania do swojego umysłu i nie wierzysz, ze masz prawo dążyć do szczęścia, do osiągania swoich celów, to będziesz wciąż oglądała się na innych – co oni o tym myślą?, Jak mnie ocenią ? Co się stanie jak będę chciała zrobić to czy tamto dla Siebie?
W ten sposób – już na starcie torpedujesz swoje działania, nie wierzysz w ich powodzenie, więc nie dajesz z siebie maxa, nie masz pewności, że dobrze robisz, bo wciąż czekasz na to jak ocenią to inni…
Co gorsza to jakie masz poczucie własnej wartości – ma wpływ na to, jak traktują cię inni.
Dlaczego?
Bo jeśli uważasz siebie za osobę wartościową, to szanujesz siebie i wymagasz, żeby inni też Ciebie szanowali, w efekcie wysyłasz do nich takie sygnały i zachowujesz się tak, że zazwyczaj otoczenie się do tego dostosowuje. Co tylko POTWIERDZA I UMACNIA TWOJE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI!
A jeśli jest inaczej, nie czujesz się osobą wartościową, to pozawalasz innym, żeby też tak Ciebie traktowali. Pozwalasz na brak szacunku wobec siebie, na przekraczanie twoich granic, wyrządzanie Ci krzywdy, wykorzystywanie Ciebie…
Nic więc dziwnego, że twoje poczucie własnej wartości spada 🙁


Jak nad tym pracować? Jak wzmacniać?
Będzie w kolejnym wpisie 😊